Blog

Upcykling jako sposób na ograniczenie konsumpcji i zmniejszenie szkód wyrządzanych środowisku.

Upcykling to najprościej mówiąc – forma zagospodarowania odpadów, dzięki której zyskują one nową, wyższą wartość oraz użyteczność, ale również stają się niepowtarzalnym rękodziełem. Jako odpad rozumiemy tu nie tylko rzeczy, których się na co dzień pozbywamy, ale przede wszystkim pozostałości poprodukcyjne. Skrawki pozostałe po produkcji są często zbyt małe, aby miały jakąkolwiek wartość, a ich ponowne przetwarzanie jest czasochłonne i nie opłaca się. Może zdziwić Was fakt, że pojęcie jest dość nowe, choć jego początki miały miejsce w domach w czasach deficytu pieniędzy i produktów. Nasze babcie i dziadkowie szyli koszule z pieluch, rozpruwali dziurawe swetry i robili z nich skarpety lub szaliki, w ogrodach stały wanny spełniające funkcję zbiornika na wodę. Prawie w każdym domu znajdowała się maszyna do szycia. Niedostatek motywował do gospodarności.

Upcykling w modzie

Jest wiele przykładów na ponowne wykorzystanie resztek i trend ten dotarł także do branży modowej i stał się wyzwaniem dla projektantów. Wykorzystanie upcyklingu pozwala na stworzenie przedmiotów nie tylko użytkowych, ale również pięknych i unikatowych, często są to dzieła sztuki. Kreatywne łączenie elementów i nowoczesny design zaczynają zdobywać serca konsumentów proponując wartość dodaną do zakupu jaką jest ekologia. Mamy coraz większą świadomość ekologiczną, ale też żyjemy w czasach dobrobytu i większość ludzi nie traci energii i czasu na kreatywne rozwiązania załatania ubytków w materiałach. Prowadzi to do ciągłej konsumpcji, wymiany starego na nowe i wzrastającej liczby odpadów na składowiskach.

Upcykling – jaki ma wpływ na środowisko?

Użycie odpadów tekstylnych w upcyklingu zapobiega marnowaniu potencjalnie użytecznych materiałów poprzez wykorzystanie istniejących. Zmniejsza to zużycie nowych surowców podczas tworzenia nowych produktów i tym samym prowadzi do zmniejszenia zużycia energii, emisji szkodliwego dwutlenku węgla, a nawet zanieczyszczenia wody.

Idea upcyklingu w dużej mierze bazuje na zasadzie „zrób to sam”, można tworzyć atrakcyjne, niepowtarzalne przedmioty z odpadów i chronić przy tym środowisko.

W odpadach tkwi potencjał, wystarczy tylko trochę wyobraźni i kreatywności, a można nadać im nowe, dużo lepsze życie.