Blog

Jak rozpoznać ekologiczną odzież?

We współczesnym świecie, kiedy poziom degradacji środowiska zwiększa się w zastraszającym tempie, coraz więcej osób chce zmieniać styl życia tak, aby choć trochę zatrzymać tę machinę. Dbanie o środowisko oznacza również dbanie o własne zdrowie i dobre samopoczucie, ponieważ w zasadzie jedno jest ściśle powiązane z drugim. Stąd ci, którym nie są obojętne losy naszej planety poszukują rozwiązań alternatywnych dla tego, co obecnie jest najbardziej popularne i wszechobecne na sklepowych półkach. Odnosi się to nie tylko do żywności, ale również komponowania wystroju domu i wreszcie – noszonej odzieży. Jeśli chcesz działać zgodnie z duchem ekologii w ramach Twojej garderoby, zapraszamy do zapoznania się z naszymi wskazówkami. Dowiesz się, jak rozpoznać ekologiczną odzież pośród ogromu propozycji, jakie oferowane są obecnie w sklepach, aby podejmować świadome decyzje zakupowe.

Spójrz na metkę!

W wyborze ekologicznej odzieży najważniejszym czynnikiem jest metka. To na niej znajdziesz istotne informacje, które pozwolą Ci dobrze wybrać – pamiętaj, że kluczowe znaczenie ma tutaj nie tylko materiał, ale również sposób i miejsce jego produkcji. Szczególnie zwróć uwagę na oznaczenia, takie jak:

Fairtrade – certyfikat poświadcza, że rolnicy pracujący przy uprawach roślin na tekstylia są zrzeszeni w demokratyczny sposób, otrzymują godziwą zapłatę za pracę i dbają o środowisko. Unikają pestycydów i sztucznych nawozów oraz ograniczają produkcję odpadów, a także przechodzą odpowiednie kontrole. Na ekologicznych plantacjach nie pracują dzieci, nie ma wyzysku.

Miejsce produkcji – wskazuje gdzie został uszyty produkt.

Skład materiału – informacja o składzie materiału jest niezwykle istotna, gdyż determinuje ile rzeczywiście jest „ekologicznego” materiału w finalnym produkcie. Warto dodać, że uzyskanie certyfikatu organicznego zwykle wymaga aby co najmniej 51% do 100% składu pochodziło z upraw ekologicznych bawełny. W praktyce, ze względu na wysokie koszty, rzadko się zdarza, że materiał organiczny w produkcie stanowi więcej niż 75% całości.

Postaw na organiczny materiał Twojej odzieży

Zawsze wybieraj droższy (ze względu na większy nakład pracy), ale lepszy rodzaj bawełny – organiczną. Nie jest barwiona sztucznymi barwnikami, nawożona pestycydami ani modyfikowana genetycznie. A co najważniejsze – bawełna organiczna jest przyjazna dla skóry, miękka w dotyku i nie powoduje podrażnień ani alergii. Jej zbiory są ręczne, ale nie opierają się na wyzyskiwaniu pracowników. Inne, ekologiczne materiały w odzieży to len lub lyocell pozyskiwany z celulozy.