Blog

Dlaczego warto kupować odzież i bieliznę z bawełny organicznej?

Popularna tkanina

Przemierzając sklepy odzieżowe z pewnością zauważyłeś, że znaczna część ubrań i bielizny posiada informację o włóknie bawełnianym znajdującym się w składzie materiału. Pozyskuje się je z roślin włóknodajnych. Tkaniny wykonane z bawełny konwencjonalnej są niezwykle popularne ze względu na niewygórowaną cenę, łatwą dostępność, przyjemną w dotyku fakturę oraz oddychalność. Jednak czy zastanawiałeś się nad tym, skąd wynika cena bardziej atrakcyjna w porównaniu do certyfikowanej bawełny organicznej? Oraz nad tym, czy koszulki lub skarpetki, które możesz spotkać w większości popularnych sklepów sieciowych są bezpieczne dla Twojej skóry?

Dlaczego nie wybierać odzieży z bawełny konwencjonalnej, tylko organicznej, opatrzonej odpowiednimi certyfikatami?

Możemy wymienić całą gamę powodów, dla których lepiej unikać zwykłej bawełny. Jest to wciąż materiał pochodzący z natury, jednak nie bez powodu tańszy od organicznego – ekologicznego. Powodem jest wysoki poziom przetworzenia, który sprawia, że tkanina traci na naturalności i staje się szkodliwa dla zdrowia.

1. Silne chemikalia: na plantacjach stosuje się środki owadobójcze oraz pestycydy, które są nie tylko niebezpieczne dla ludzkiego organizmu, ale również dla środowiska. Środków chemicznych używa się również do wybielania oraz barwienia włókien – są to wybielacze na bazie chloru, toksyczny formaldehyd i farby.

2. Nadmierne zużycie wody: szacuje się, że do wyprodukowania jednej koszulki potrzebne jest około 20 litrów wody. Część z tego wraz z resztkami chemikaliów, a więc z substancjami rakotwórczymi trafia do środowiska.

3. Wyzysk: Do zbiorów włókna wykorzystuje się tzw. tanią siłę roboczą. Do tej grupy często należą dzieci (w liczbie około miliona), które wraz z wieloma dorosłymi padają ofiarami zatrucia pestycydami. Zarobek na plantacjach wynosi zaledwie kilkadziesiąt groszy za godzinę zbiorów. Niska cena materiału pociąga za sobą brak jakichkolwiek standardów etycznych w pracy na plantacjach czy w przetwórstwie.

Bawełna organiczna – właściwy wybór

Stawiając na certyfikowany organiczny materiał wybierasz ekologiczne uprawy na ziemi nieskażonej niebezpiecznymi dla zdrowia chemikaliami, które degradują środowisko. Co więcej, nie przenosisz ich na Twoją skórę – to samo dotyczy farbowania włókien, do czego wykorzystywane są na przykład naturalne kolorowe glinki. Włókna materiału nietraktowanego środkami chemicznymi są trwalsze, a więc mają lepsze właściwości: są bardziej miękkie i lepiej “oddychają”. Dlatego tak ważne jest aby doszukiwać się źródła pochodzenia materiału z jakiego wykonana jest dana odzież. Pochodzenie materiału uwiarygadniają certyfikaty jakościowe, takie jak na przykład GOTS – ekologia i FAIRTRADE – etyczne. Ten drugi świadczy dodatkowo o czynniku społecznym w łańcuchu produkcji: do zbioru bawełny organicznej zatrudnia się pracowników otrzymujących godne warunki zatrudnienia, bez wyzysku i niewolniczej pracy dzieci.

Jako rodzic z pewnością chcesz zapewnić dziecku i sobie to, co najlepsze – wybierz więc odzież z bawełny organicznej ubierając je stylowo, ale nie narażając jego zdrowia.

Related Posts