Blog

Czym różni się bawełna organiczna od zwykłej?

 

W naszej działalności przykładamy ogromną wagę do korzystania z materiałów pozyskanych etycznie. Ważne jest dla nas używanie takich surowców, które nie tylko są ekologiczne oraz nie są skażone wszelkiego rodzaju pestycydami, ale również nie “rozejdą” się po pierwszym praniu. Chcemy także mieć pewność, że pozyskując bawełnę do naszych produktów nie wspieramy nieetycznych dostawców ze zwykłych upraw, którzy wykorzystują lokalnych pracowników. Chcemy także mieć pewność, że pozyskując bawełnę do naszych produktów wspieramy etycznych dostawców, którzy płacą godne pensje swoim pracownikom za ich ciężką pracę.

Trwalszy materiał organiczny

Bawełna pochodząca z upraw ekologicznych jest trwalsza niż materiał, który dostarczy nam zwykła plantacja. Jaki jest tego powód? Organiczne uprawy tej rośliny nie stosują żadnych chemikaliów czy pestycydów, które mają za zadania osłabiać chwasty, ale przy okazji osłabiają uprawiane rośliny. Dzięki samym naturalnym składnikom, możliwe jest otrzymanie wytrzymalszych włókien, z których, za pomocą gęstego splotu, tworzy się trwalszy materiał – nie traci on swoich właściwości po kilku praniach!

Lepsze warunki pracowników plantacji

Brak korzystania z chemicznych środków oznacza, że wszelkie chwasty muszą być likwidowane ręcznie. Jest to oczywiście jeden z nielicznych obowiązków pracowników plantacji organicznej bawełny. Aby zapewnić im odpowiednie warunki do życia, możliwość utrzymania się i wykształcenia dzieci, konieczne jest zapewnienie im przyjaznych warunków pracy i godnej płacy. Materiał, z którego szyjemy nasze produkty nie pochodzi ze zwykłych upraw, gdzie niestety na porządku dziennym jest łamanie praw pracowników, wykorzystywanie ich i zatrudnianie nieletnich.

Ponadto warto nadmienić, że do upraw bawełny organicznej racjonalnie gospodaruje się wodą, dzięki czemu znacznie ogranicza się jej zużycie i nie jest przy tym marnowana.

Organiczne plantacje wpływają pozytywnie na środowisko

W związku z brakiem stosowania wszelkiego rodzaju pestycydów, nie następuje zanieczyszczenie gleby – dzięki temu chronimy nasze środowisko i wody gruntowe, z których wszyscy korzystamy. Niewiele osób wie, że zwykła bawełna często farbowana jest w sposób chemiczny, co może wywołać nie tylko podrażnienia naszej skóry, ale również duże zanieczyszczenie środowiska, jako że chemikalia często wylewane są wprost do rzek. Biorąc wszystkie te czynniki pod uwagę, nie ma wątpliwości – organiczna bawełna, mimo że droższa od zwykłej, jest bezpieczniejsza dla nas i środowiska, trwalsza oraz nieokupiona ludzkim cierpieniem.